administratie

Foto/Ziua Eroilor marcată în Vicovu de Sus

Cinstirea și pomenirea eroilor în ziua Înălțării Domnului au fost instituite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920, iar ulterior hotărârea a fost consfințită prin deciziile sinodale din anii 1999 și 2001, când această zi a primit statutul de Sărbătoare Națională Bisericească. Totodată, prin legea nr. 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război, sărbătoarea Înălțării Domnului Iisus Hristos a fost proclamată și Ziua Eroilor, ca sărbătoare națională a poporului român.

Biserica Ortodoxă Română pomenește în cadrul fiecărei Sfinte Liturghii, pe eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori, pentru apărarea patriei și a credinței ortodoxe strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea, unitatea și demnitatea poporului român.

Prin devotamentul și curajul lor, acești eroi au avut un rol esențial în păstrarea libertății și identității naționale, contribuind la obținerea independenței și la realizarea unității statului român.

Astăzi, de sărbătoarea Înălțării Domnului și de Ziua Eroilor, administrația locală din orașul Vicovu de Sus alături de instituțiile statului  un pios omagiu eroilor neamului românesc, celor care și-au jertfit viața pentru credință, libertate, unitate și demnitatea poporului nostru.
,,În calitate de primar al orașului Vicovu de Sus, împreună cu aparatul de specialitate al Primăriei, alături de soborul de preoți, reprezentanți ai Poliției, Poliției de Frontieră, ISU, Vămii Vicovu de Sus, ai Liceului „Ion Nistor”, ai tuturor școlilor gimnaziale, ai UAMS Vicovu de Sus și ai Liceului Special Tehnologic Bivolărie, am
participat la ceremonia de comemorare și am depus coroane de flori în semn de profund respect și recunoștință pentru sacrificiul eroilor noștri.
Prin jertfa lor, astăzi trăim în libertate și avem datoria morală de a păstra vie memoria și valorile pentru care au luptat.
Dumnezeu să odihnească în pace sufletele tuturor eroilor neamului românesc!Cinste eternă eroilor României! ,, a transmis primarul Vasile Iliuț.