Viceprimar eținut pentru 24 de ore, după ce a refuzat să oprească la semnalul polițiștilor, a fost urmărit, s-a răsturnat cu mașina într-un șanț și a refuzat recoltarea de probe biologice. Urmărirea ca-n filme a avut loc pe DJ 152B, iar agenţii au descoperit că bărbatul era beat. Viceprimarul nu era în timpul programului, având două zile de concediu.
Primarul comunei Pogăceaua, Ștefan Florin Cristian, a declarat presei, miercuri, că viceprimarul nu era în timpul programului, având două zile de concediu, și că acesta nu a avut astfel de probleme de când a fost ales, conform Agerpres.
Evenimentul a avut loc în urmă cu două zile, pe DJ 152B, spre drumul comunal din Pogăceaua.
„La data de 24 februarie, în jurul orei 15:50, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Râciu, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au pornit în urmărirea unui autoturism, care se deplasa pe DJ 152B înspre drumul comunal din Pogăceaua, după ce șoferul acestuia a refuzat să oprească la semnalul de oprire al organelor de poliție cu semnalele acustice și luminoase.

