Ucraineancă căutata de autoritățile ungare. A fost prinsă la PCTF Siret. A fost reținută și a ajuns în arestul Poliției Județene Bacău.
Ieri, a fost depusă în CRAP al IPJ Bacău, persoana solicitată Tsambal Alina, cetățean ucrainean, de 24 ani, pe numele căreia autoritățile judiciare din Ungaria au introdus o semnalare, solicitându-se arestarea acesteia în vederea predării în baza unui mandat european de arestare, fiind cercetată pentru comiterea infracțiunilor de trafic de ființe umane și facilitarea intrării și șederii neautorizate, prev. de Codul Penal Maghiar.
La data de 11.06.2025, susnumita a fost preluată de către polițiști din cadrul IPJ Suceava – SIC, din P.T.F. Siret, unde aceasta s-a prezentat pe sensul de intrare în România. Persoana în cauză a fost prezentată la procurorul de serviciu din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel, fiind dispusă reținerea pentru o perioadă de 24 ore în vederea executării mandatului european de arestare.
La aceeași dată, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel a formulat propunerea de arestare provizorie față de persoana solicitată. Astfel, Curtea de Apel Suceava a emis Mandatul de Arestare nr. 16 din 11.06.2025, prin care a dispus arestarea provizorie a persoanei solicitate, Tsambal Alina, pe o durată de 15 zile, începând cu data de 11.06.2025 și până la data de 25.06.2025, inclusiv.
În baza mandatului de arestare, persoana solicitată a fost escortată și depusă în CRAP al IPJ Bacău.