Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan a anunțat că astazi, la Ministerul Transporturilor, am mai depășit o etapă în realizarea variantei ocolitoare de la Gura Humorului.,,Proiectul – în varianta half-profile, care ne permite să demarăm lucrările până la sfârșitul acestui an – a trecut astăzi prin Consiliul Tehnico-Economic (CTE) al Ministerului Transporturilor.Am fost personal la București, alături de tânăra echipă de la conducerea Direcției Județene de Drumuri și Poduri Suceava, pentru a susține acest proiect extrem de important.Avem susținere și vom merge mai departe în ritm accelerat. Urmează CTE-ul interministerial și hotărârea de guvern pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai variantei. E soluția realistă pe care am găsit-o alături de echipa mea de a construi această variantă ocolitoare și nu doar de a o desena pe hărți și de a o arăta oamenilor o dată la patru ani, în scop electoral. Îmi doresc să scoatem cât mai repede lucrările la licitație și să ne apucăm de treabă chiar din acest an.Știu că mulți nu cred decât când vor vedea utilajele la treabă și le dau dreptate, pentru că oamenii au fost amăgiți ani la rând. Le cer doar atât: puțină răbdare. Nu ani. Luni,, a arătat Șoldan.
Varianta ocolitoare Gura Humorului va avea o lungime de 9,4 km și va lega DN17 de DN2E, scoțând complet traficul greu din oraș.
,, Pentru că nu ne permitem să mai stăm încă 10-15 ani sperând la o finanțare de peste 700 de milioane de euro pentru o variantă de autostradă, am ales să o gândim ca un drum național – cu platformă de 16,5 metri, benzi de încadrare, viaducte, poduri și pasaje care vor traversa râul Moldova, râul Humor, pârtia de schi și parcul orașului. O variantă ocolitoare în regim de drum național care, ulterior, când va veni marea finanțare, poate fi transformată în profil de autostradă. Traseul va trece prin Frasin, Gura Humorului și Păltinoasa. Drumul va avea două sensuri giratorii: unul la intrarea dinspre Frasin și altul, reproiectat, în zona DN17 – DN2E din Păltinoasa. Durata totală a proiectului este de 3 ani – 6 luni proiectare, 30 de luni de execuție. Este un proiect important pentru Gura Humorului, pentru întreaga zonă și pentru județ. Mă lupt pentru acest proiect din prima zi a mandatului. N-au trecut nici șase luni de atunci, dar am reușit să facem pași mari înainte. M-am confruntat, și încă mă confrunt, cu birocrația, cu mentalități greu de schimbat și cu inerția unora din sistem. Tocmai de aceea, mă bucur sincer pentru fiecare etapă pe care o depășim. Cu fiecare pas ne apropiem de ziua în care vom vedea constructorii și utilajele pe teren. Ziua în care până și cei mai sceptici vor crede că nu sunt doar vorbe de politician,, a conchis Șoldan.