ACTUALITATENAȚIONALULTIMA ORĂ

O poștăriță a furat toți banii de pensii și alocații, într-o comună din Maramureș . 258.000 de lei prejudiciu

Poştăriţa dintr-o comună din Maramureș a furat toţi banii de pensii şi de alocaţii ai locuitorilor din localitate. Joi, 28 iulie, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Maramureș, s-au autosesizat cu privire la săvârșirea infracțiunii de delapidare prevăzută și pedepsită de art. 295 Cod Penal.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat faptul că o femeie de 48 de ani din Oncești, și-ar fi însușit în cursul anului 2022 sume de bani reprezentând pensii și alocații de la mai multe persoane de pe raza comunei Oncești.

Localnicii susțin că poștărița ar fi împrumutat și alte sume de bani, promițând oamenilor că în câteva zile va înapoia banii.

Suma dispărută ar fi de peste 300.000 de lei.

Aadministrația publică locală din Oncești a recunoscut indirect că așa este, prin postarea a două anunțuri în care chemau oamenii să își ridice banii de la 3 angajați ai Poștei Române veniți special din Baia Mare pentru a-i împărți.