SĂNĂTATE

Ministerul Sănătății, despre starea persoanelor rănite în urma dronei căzute pe un bloc din Galați

Ministerul Sănătății a emis un comunicat de presă privind starea celor două persoane rănite după ce drona rusească a lovit un bloc din Galați.

Anunț de la Ministerul Sănătății

“Două persoane au fost transportate la spital și se află în prezent în îngrijirea medicilor:

– Femeie în vârstă de 53 ani este internată la Spitalul Clinic Județean de Urgență Galați, secția de Chirurgie Plastică. Aceasta prezintă arsuri de gradele I și II la nivelul membrelor inferioare cu retenție de corp străin (sticlă).

– ​un minor (băiat) de 14 ani este internat la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Ioan” Galați, secția de Chirurgie, având arsuri la nivelul antebrațelor, fără probleme respiratorii.

​Ambii pacienți sunt momentan internați în spitalele menționate pentru investigații medicale și tratament de specialitate.

Menționăm că pacienții sunt stabili și nu se pune problema unui transfer către o altă unitate sanitară.

Ministerul Sănătății rămâne în legătură permanentă cu unitățile medicale din Galați pentru a monitoriza evoluția stării de sănătate a celor doi răniți și pentru a asigura, cu ajutorul specialiștilor, asistență psihologică lor și altor persoane, în cazul în care este necesar.”, anunță Ministerul Sănătății