JUSTIȚIE

Grefierii acuză inechități în noua lege a salarizării

Grefierii contestă dur noul proiect al legii salarizării și acuză Guvernul că îi menține în continuare printre cele mai slab plătite categorii din sistemul judiciar. Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial susține că reforma propusă ignoră complexitatea activității desfășurate în instanțe și parchete, dar și rolul esențial pe care grefierii îl au în funcționarea actului de justiție. Reprezentanții sindicali avertizează că noua grilă salarială păstrează venituri la nivelul anului 2018, în ciuda creșterii volumului de muncă și a responsabilităților din sistem.

Grefierii acuză Guvernul că noul proiect al legii salarizării îi menține printre cele mai slab plătite categorii din sistemul judiciar, în ciuda rolului esențial pe care îl au în activitatea instanțelor și parchetelor. Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial susține că reforma anunțată sub conceptul de „echitate” și „modernizare” ignoră atât volumul de muncă și complexitatea activității grefierilor, cât și recomandările formulate de instituțiile care au analizat sistemul de salarizare din Justiție.