Cenaclul Transfrontalier „Mașina cu Poeți” la Berchișești, un proiect literar (reunește poeți din jud. Suceava, jud. Iași și din Ucraina), ce revine an de an la Berchișești, datorită sprijinului necostestat al primarului Violeta Țăran, ce a oferit zilele trecute Școlii Gimnaziale din localitate oportunitatea de a participa la acest eveniment deosebit.
,,A fost incă o dovadă a bunei colaborări- școală și autorități locale! Prin vers, emoție și talent, elevii Școlii Gimnaziale Berchișești au oferit momente artistice diverse, apreciate în cadrul întâlnirii cu Cenaclul Transfrontalier «Mașina cu Poeți», pe care am fost onorată să le prezint: Andrei Lucaci-prezentarea unui scurt istoric al Comunei Berchisesti (coord. Bîrgovan Genoveva)

Olivia Varvaroi- interpretare ,,Vino, Isuse, în inima mea!”( coord. Loredana Simiganoschi)
Rareș Obadă- interpretare ,, Sunt fecior de la Corlata!”
Suită de dansuri țigănești ( coord. Sorin Moldovan)
,, Sarea în bucate!”- scenetă (coord. Costel Grămadă)

,, Micii poeți”- recitare creații proprii ( coord. Lăcrimioara Lupăescu)
Cântece folclorice- interpretare Alexandra Mironesei
Cu toții au primit diplome pe care le-am înmânat împreună cu d-na primar și d-l Constantin Horbovanu!
Felicitări tuturor participanților la eveniment!,, este mesajul transmis de conducerea unității de învățământ.,,

10 ani de activitate
,,Mulțumim, Berchișești!
La invitația Consiliului Local al comunei Berchișești, a doamnei primar Violeta Țăran, astăzi 31 mai, Cenaclul Transfrontalier „Mașina cu poeți” a poposit la Berchișești.
A fost o zi de basm. Cenaclul „Mașina cu poeți”, de câțiva ani, nu mai este un cenaclu clasic, ci un festival al bucuriei, al revederii, al poeziei, al muzicii, al zâmbetului.
Astăzi, la evenimentul de la Berchișești, au participat membri ai cenaclului veniți din zonele Cernăuți, Câmpulung Moldovenesc. Vatra Dornei, Iași, Dorohoi, Fălticeni, Suceava…
Ne-au încântat cu dansurile, muzica, versurile și căldura lor, copiii, dar și cei care au rămas copii cu inima: elevi și profesori…
Cenaclul Transfrontalier „Mașina cu poeți” împlinește anul acesta, în luna septembrie, frumoasa vârstă de 10 ani de activitate.
Mulțumim Ginei Puică și lui Vasile Tărâțeanu pentru că au gândit această frumoasă întâlnire de suflet a românilor din partea aceasta de țară, în care Ștefan cel Mare era la el acasă,, spune poetul Constantin Horbovanu.
Monica Buhac: Mașina cu poeți” a staționat la zi de mare sărbătoare, în Duminica Mare, în comuna Berchișești, păstorită de ani buni de cea mai gospodară și strașnică primăriță, Violeta Ţăran. A fost o zi frumoasă pentru că oamenii au fost frumoși, pe principiul ,,omul sfințește locul”. Mulțumiri sincere copiilor, îndrumătorilor, colegilor, prietenilor. Astăzi, la cumpăna între primăvară și vară, s a trăit românește, s a pogorât Duhul cel Sfânt peste noi toți. Mulțumim Berch
ișești pentru găzduire, multumim Violeta Țăran pentru invitație. Trăiască nația,,
ișești pentru găzduire, multumim Violeta Țăran pentru invitație. Trăiască nația,,
