Deși testarea psihologică a cadrelor didactice a devenit obligatorie în România încă din anul 2011, aceasta susținându-se anual, o dată cu examenul medical periodic, iată că, începând cu toamna acestui an, o nouă testare a devenit obligatorie în vederea ocupării unui post în cadrul învățământului preuniversitar, anume testarea psihiatrică. Așadar, în vederea ocupării unei funcții didactice este necesar avizul medical emis de medicul specialist psihiatru.
Începând cu anul 2026 au fost introduse noi schimbări de importanță majoră cu privire la procedura de evaluare medicală a cadrelor didactice din România. Astfel că, conform Ordinului nr.3335/2026 – 55/2026, procedura de evaluare medicală pentru profesori si viitori candidați a fost modificată, punând un accent mult mai mare pe componența psihică. Astfel, atât actualele cadre didactice cât și aspiranții la titularizare, trebuie sa dovedească capacitatea psihică necesară în exercitarea activității didactice.
,,Personalul didactic din unitățile de învățământ este testat anual din punct de vedere medical și psihologic. Obligativitatea acestor teste este dată de prevederile HG nr. 1169/2011 pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor, respectiv prevederile Legii Educației Naționale nr.1/2011.”, precizează Ministerul Educației Și Cercetării la data de 14 Martie 2018, ca urmare a solicitărilor primite din partea presei, precizări care făceau referire la evaluările psihologice ale personalului didactic. Cu alte cuvinte, în mod absolut obligatoriu, tot personalul didactic este testat anual din punct de vedere medical si psihologic.
Articolul 233 alin. (2) din Legea Educației Naționale nr. 1/2011 prevede că: ,,Din categoria personalului didactic pot face parte persoanele care îndeplinesc condițiile de studii prevăzute de lege, care au capacitatea de exercitare deplină a drepturilor, o conduită morală conformă deontologiei profesionale și sunt apte din punct de vedere medical și psihologic pentru îndeplinirea funcției.”
Evaluarea Psihiatrică devine obligatorie ca document esențial la angajare
Dacă până acum evaluarea psihiatrică era doar o formalitate la angajare, iată că noile schimbări cu privire la procedura de evaluare medicală privesc introducerea acesteia în mod obligatoriu ca măsură esențială în Educație.
Evaluarea psihiatrică devine astfel obligatorie atât la angajare cât și la fiecare 4 ani și vine în contextul în care în România, numai în ultimii ani, au fost mediatizate din ce în ce mai multe cazuri de abatere de la conduita la locul de muncă din rândul cadrelor didactice.
Sunt cazurile de violență înfăptuite de către cadrele didactice asupra elevilor o consecință a obținerii prea ,,ușoare” a certificatului privind evaluarea psihiatrică?
Un caz extrem de grav petrecut la Medgidia în data de 27 mai a.c. este cel al învățătoarei Izabell-Elena Sprînceană, în vârstă de 54 de ani, care a agresat fizic un elev de 10 ani, lovindu-l cu palma în zona feței și capului, strângând-ul de gât cu ambele mâini și ridicând-ul de la sol prin prindere de gât și apoi lovind-ul repetat peste ceafă.
,,Cadrele didactice răspund disciplinar pentru comportamentul neadecvat și chiar abuziv pe care-l manifestă, potrivit actelor normative în vigoare. Sancțiunile pot ajunge până la concedierea acestuia, iar fapta poate fi reclamată de orice persoană.”, precizează avocat.net.

