Radarele fixe și constatarea automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice prin utilizarea sistemelor video de monitorizare a traficului sunt la un vot distanță de a intra în vigoare. Deputații sunt cei care vor decide în această săptămână forma în care acest proiect de lege va fi trimis spre promulgare președintelui României. Potrivit inițiatorilor, reintroducerea radarelor fixe și a sistemului de monitorizare video a traficului au ca scop prevenirea numărului de accidente rutiere. De altfel, potrivit statisticilor, România este pe primul loc în Uniunea Europeană la numărul de morți din accidente rutiere. Implementarea acestor sisteme în alte țări ale UE a scăzut numărul accidentelor cu peste 50%. Deputații constănțeni spun că un astfel de proiect este absolut necesar, dar că actuala formulă are destule lacune care trebuie corectate.
Votul final în Camera Deputaților
Legea pentru reglementarea utilizării sistemului video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice a ajuns la votul final al deputaților, ei având ultimul cuvânt înainte de adoptare și trimitere către promulgare președintelui României.
Despre reintroducerea radarelor fixe și a sistemului de monitorizare video a traficului se vorbește de foarte mulți ani, însă abia acum parlamentarii au reușit să contureze o formă cât mai aproape de realitate a unui astfel de proiect legislativ. La nivelul Senatului proiectul a fost adoptat tacit, fără o dezbatere aprofundată, astfel că varianta proiectului care a fost trimisă comisiilor de specialitate din Camera Deputaților, forul decizional în acest caz, va suferi modificări.
La baza acestui proiect de lege stau o serie de date statistice potrivit cărora România este ţara cu cele mai multe accidente grave pe cap de locuitor din Uniunea Europeană. Numărul accidentelor rutiere fatale din România în anul 2019 ajuns la 96 de cazuri raportate la un milion de locuitori, ceea ce reprezintă aproape dublul mediei UE (51 cazuri) şi situează România pe primul loc în Euroра. De menționat este faptul că începând cu 2016 și până în prezent, România era singura țară din Europa fără niciun aparat radar fix funcţional.
„Sistemul video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice reprezintă un sistem care colectează informații din trafic prin intermediul echipamentelor montate pe infrastructura rutieră. În funcţie de arhitectura sistemului, acesta poate procesa date detectate în trafic privind: viteza, viteza medie pe un sector de drum, folosirea luminilor de întâlnire, respectarea culorii semaforului, portul centurii de siguranță, acordarea de prioritate, depăşirea masei maxime admise, starea tehnică (valabilitate ITP), etc.“, se arată în expunerea de motive a proiectului de lege.
„Scopul principal al sistemului video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice este de prevenire a accidentelor rutiere pe drumurile cu cele mai dese şi mai grave accidente. Astfel sar reduce numărul accidentelor cauzate de încălcarea regimului legal de viteză, depăşiri neregulamentare, neacordarea priorității de trecere pietonilor şi viteza neadaptată la condițiile de drum. Sistemele video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice vor fi amplasate, cu prioritate, pe drumurile cu o rată mare a accidentelor rutiere conform hărții cu ,punctele negre” existente la nivelul Ministerului Afacerilor Interne. Indicatoarele de avertizare a prezenţei dispozitivului de detecție se instalează înaintea locului dispunerii dispozitivului de detecţie, la o distanta de maximum 50 m în localități, între 100 m si 250 m în afara localităților, respectiv între 500 m si 1.000 m pe autostrăzi si drumuri expres. De asemenea, dispozitivul de susținere a aparatului va fi vopsit într-o culoare reflectorizantă vizibilă de la distanță. Acest lucru va fi prevăzut în Normele de aplicare a acestei legi“, mai spun inițiatorii în expunerea de motive.
Avantajele sistemului de monitorizare video
Așa cum susțin cei care au propus acest proiect legislativ, oportunitatea operaţionalizării sistemului video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice este necesară din mai multe puncte de vedere:
„1. Scăderea numărului de accidente în zonele unde sunt montate prin respectarea de către conducătorii de vehicule a normelor rutiere;
2. Monitorizare permanentă a traficului rutier şi intervenția cu celeritate a autorităților publice pentru rezolvarea unor ambuteiaje sau pentru rezolvarea unor situații de urgenţă;
3. Reducerea timpului de călătorie, în special în perioadele de vârf şi îmbunătăţiri ale fluxului de trafic, prin reducerea congestiei în trafic şi a deblocării acestuia;
4. Protejarea mediului înconjurător prin reducerea consumului de carburant şi a emisiilor vehiculelor;
5. Număr minim de personal care va opera sistemul video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice;
6. Costuri mici în utilizarea sistemului video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice;
7. Funcţionarea 24 din 24 de ore a sistemului video de monitorizare a traficului rutier şi constatare automată a abaterilor rutiere pe drumurile publice, indiferent de starea vremii.“

