administratie

Delegație din Ostrița în vizită în Vicovu de Sus

Delegație din Ostrița în vizită în Vicovu de Sus . Aceasta a purtat discuții cu conducerea UAT dar și cu cea a Liceului Tehnologic,, ion Nistor,,/
,,Orașul Vicovu de Sus a avut onoarea de a primi o delegație distinsă, condusă de domnul Vasile Țurcan, primarul comunei Ostrița. Din delegație au făcut parte domnul Maxim Melnic – șef al secției de învățământ, tineret și sport a comunei teritoriale Ostrița, doamna Mariana Ungureanu – reprezentantă a Centrului de Dezvoltare a Cadrelor Didactice din Comuna Ostrița, doamna Tatiana Zozulinschi – șefa întrunirilor metodice ale profesorilor de limba română din Ostrița. De
asemenea, au participat 10 profesori români care își desfășoară activitatea în învățământul preuniversitar ucrainean.  Delegația a călcat pragul Liceului Tehnologic „Ion Nistor”, vizitând săli de clasă, cabinete, laboratoare de informatică și cancelaria. Au fost încântați de infrastructura existentă și au adresat întrebări conducerii liceului despre oferta educațională, posibilitățile de calificare, atestatele primite de elevi și oportunitățile de pe piața muncii la nivel local. Au apreciat diversitatea calificărilor profesionale și și-au exprimat dorința de implementa idei asemănătoare în unitatea lor de învățământ.  Ușile au rămas deschise pentru o viitoare colaborare, un parteneriat educațional, cu atât mai mult cu cât delegația a fost primită atât de primarul orașului Vicovu de Sus, domnul Vasile Iliuț, cât și de conducerea liceului,, a transmis primarul Vasile Iliuț.
Scopul educației este transferul de flacără.” – Vasile Ghica