ACTUALITATEGENERALLOCALULTIMA ORĂ

Cuvinte de folos pentru Vlădica Calinic: Toate-mi sunt îngăduite, dar nu toate de folos!”

IPS Calinic, arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților  mai nou elaborează , decaloguri pentru președintele țării!  stiridinbucovina.ro alături de un grup de credincioși îi recomandă însă , câteva cuvinte de folos , intitulate:” Toate-mi sunt îngăduite, dar nu toate de folos!”

1 . Respectă, Statutul, Sf.Canoane și Hotărârile Sf. Sinod al B.O.R . , deoarece acestea nu au caracter facultativ (nu sunt opționale).

2 .Nu avea atitudine discreționară, față de preoți: „pentru unii mumă, pentru alții ciumă”

.3 Nu ” sugruma” preoții cu taxe , și fel și fel de colecte!

Preoții nu sunt vameșii!

4 . Nu fi viclean! Mântuitorul nostru Iisus Hristos:” păcat n.a săvârșit și vicleșug,nu s.a aflat în gura lui”!

5 Nu fi mincinos:” cu cartea-n mână și cu minciuna in gură” , arată demnitate:” rana făcută de un glonte sau de foc, se vindecă, dar cea făcută de lașitate nu se mai vindecă!”.

6 Înlătură, mândria și ipocrizia: „Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă „.

7 Distruge și pustiește, nepotismul, sinecurile și ” cumetriile „!

8 Nu învesti banii văduvelor, săracilor și orfanilor, in mod haotic! Nu iubi opulența ! Aceasta este o noblețe caricaturală!

9 Nu profita de faptul că ești ales , pe viață,ca episcop, având atitudine de Ayatollah! „Smerenia este sângele creștinismului! ” Dacă am fi smeriți , Dumnezeu ne-ar da să vedem raiul in fiecare zi.

10  Când vorbești, să nu uiți că cei care te ascultă sunt oameni ca tine și se așteaptă să te comporți ca un om obișnuit! Trebuie să ai cuget curat și bun, așa , încât să fie departe de acele prihane ce impiedică statutul de episcop să ai știință și înțelepciune, spre săvârșirea Dumnezeieștilor Taine , cât și spre întărirea poporului, să ai sănătoase toate părțile trupului ,ce sunt trebuitoare pentru aceasta. Nu uităm să vedem mai întâi ” bârna din ochii noștri, și apoi paiul din ochiul aproapelui!