ACTUALITATELOCAL

Bucătărie de vară în flăcări la Siminicea, după ce proprietara a uitat borcanele la sterilizat pe aragaz

O clipă de neatenție a fost la un pas să provoace un dezastru în după-amiaza zilei de miercuri, 8 iulie 2026, în comuna Siminicea. Acoperișul unei bucătării de vară a luat foc după ce o localnică a lăsat aparatul de gătit în funcțiune, fără supraveghere.
Alerta la numărul unic de urgență 112 a fost dată în jurul orei 18:20 de către un martor. La adresa indicată s-au deplasat inițial pompierii voluntari din localitate, urmați rapid de două autospeciale ale pompierilor militari din cadrul ISU Suceava și de o patrulă din cadrul Poliției Orașului Salcea. La sosirea echipajelor, focul se manifesta violent la nivelul acoperișului unei bucătării de vară.
Intervenția promptă a salvatorilor a făcut ca incendiul să fie lichidat în aproximativ o oră, eliminând riscul ca flăcările să se extindă la casa de

locuit sau la un hambar aflat la doar un metru distanță.
Din verificările efectuate de specialiștii ISU, s-a stabilit că sursa focului a fost un aragaz supraîncălzit. Proprietara imobilului a recunoscut în fața polițiștilor că pusese o oală cu borcane la sterilizat, după care a intrat în casă pentru alte treburi gospodărești, uitând de aparatul pornit.
Incidentul s-a soldat doar cu pagube materiale, nicio persoană nefiind rănită. În cauză, oamenii legii au deschis un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere din culpă, cazul urmând să fie soluționat prin unitatea de Parchet competentă.