SĂNĂTATE

Anchetă/15 persoane care au participat la un praznic în Fălticeni au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecție alimentară

Direcția de Sănătate Publică Județeană Suceava a inițiat o anchetă epidemiologică după ce Spitalul Municipal Fălticeni a sesizat instituția cu privire la prezentarea în CPU a mai multor persoane care aveau simptome de toxiinfecție alimentară. Pacienții, 15 la număr, făceau parte dintr-un grup de 130 de persoane care au servit masa la un praznic, în data de 19 mai, în municipiul Fălticeni, alimentatele fiind furnizate în regim catering.

În data de 20 mai s-au prezentat la spital un număr de 8 pacienți, acuzând simptome digestive de vărsături, grețuri, febră, scaune diareice multiple, stare generală alterată. În data de 21 mai, s-au mai prezentat la CPU încă 7 persoane cu aceeași simptomatologie.

DSPJ a fost informat despre acest caz în data de 22 mai, de către reprezentanții spitalului din Fălticeni, și a demarat imediat ancheta epidemiologică pentru detalierea informațiilor referitoare la meniul consumat, perioada de incubație și simptomatologie. În prezent, 11 persoane sunt spitalizate iar 4 au fost externate la cerere cu recomandare de tratament la domiciliu.

În acest context, o echipă din cadrul DSP Suceava a efectuat un control la unitățile implicate, de unde au fost recoltate 17 probe (2 probe de apă, 3 probe de alimente din meniul servit și 12 probe de sanitație). Probele recoltate sunt în lucru, ancheta epidemiologică este în derulare, iar instituția a transmis că va reveni cu informații suplimentare după finalizarea examenelor de laborator cu privire la cauzele de îmbolnăvire