Colaborare între Primăria Todirești și Trebisăuți, raionul Briceni. Cele două administrații locale au semnat iîn data de 20 mai 2026 un acord de înfrățire.
(… la sediul Primăriei Comunei Todirești, primarul Mugurel Bocancea și primarul Valentin Grossu, din localitatea Trebisăuți, raionul Briceni (Republica Moldova), au semnat Acordul de Înfrățire dintre cele două comunități. Principalul obiectiv al acestui parteneriat este accesarea fondurilor transfrontaliere, ceea ce înseamnă investiții europene, proiecte comune și beneficii directe pentru ambele localități. Acordul stabilește colaborarea în domenii precum administrație publică, educație, cultură, tineret, sport, protecția mediului, agricultură, turism și schimburi de experiență între instituțiile celor două localități. Prin semnarea documentului, Todirești și Trebisăuți deschid un parteneriat pe termen lung, orientat spre dezvoltare și cooperare,, este mesajul transmis de primarul comunei Todirești, Mugurel Bocancea.

